Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten

 18 jun 2024 10:31 

Aardappelziekte bijzonder agressief


In 2023 was de aardappelziekte in sommige regio's bijzonder agressief, voornamelijk door het verschijnen van ziekten die resistent zijn tegen bepaalde fungiciden. Vanaf dit seizoen is het essentieel om de gewasbeschermingsschema's aan te passen om de selectie en verspreiding van nieuwe resistente stammen te voorkomen. De aanbevolen methode volgt de richtlijnen van de FRAC (comité voor actie tegen fungicide resistentie), die erop wijzen dat je actieve stoffen met verschillende werkingsmechanismen moet combineren. Ook moet je de werkingsmechanismen tussen de behandelingen afwisselen.

Bestanden beschikbaar voor download:
Tabel (1291.3 Kb)

Elke actieve fungicide stof heeft een bepaald werkingsmechanisme; moleculen met hetzelfde werkingsmechanisme zijn gegroepeerd in dezelfde FRAC-groep en dragen dus hetzelfde FRAC-nummer. Het is daarom belangrijk om tussen FRAC-groepen af te wisselen, want door simpelweg tussen moleculen te wisselen, kan het zijn dat je hetzelfde werkingsmechanisme blijft gebruiken en dus de verschijning van resistente ziekte-stammen in je velden bevordert.
Voorbeeld: benthiavalicarb, mandipropamide, dimetomorf en valifenalaat behoren allemaal tot FRAC-groep 40 omdat ze hetzelfde werkingsmechanisme hebben, het is dus sterk afgeraden om deze moleculen opeenvolgend toe te passen.

Bepaalde combinaties tussen FRAC-groepen zijn ook afgeraden vanwege kruisresistenties van een ziekte-stam.
Om je te helpen met deze nieuwe werkwijze, vind je bijgaand een beslissingsondersteuningstabel om je fungicidebescherming te optimaliseren. Dit document is een aanvulling op de fyto-lijst van de CPP en de waarschuwingen van CARAH-Vigimap. Het zal ook als middendeel verschijnen in de FIWAP-info 182, die eind juni bij je thuis wordt bezorgd.

Ten slotte, om je werk te vergemakkelijken, raden we aan om naast de handelsnamen ook de FRAC-groepen van je fungicide-interventies te noteren, zodat je alle gegevens bij de hand hebt voor je fungicidebeschermingsbeslissingen.

Vergelijkbare uitleg, maar mogelijk anders geformuleerd, vind je in advies 4 van CARAH en op pagina 14 van de fyto-lijst van CPP.

 


  Nieuwsflash
 
Belgische overheid onderzoekt misbruik aardappelcontracten Lees meer
 
 
Agrometeorologische Berichten 1/9/2025Lees meer
 
 
Goede start van de Belgische suikerbietencampagne, maar sector onder druk Lees meer
 
 
Graanvergaderingen najaar 2025 Lees meer