Akkerbouw
Algemeen
Dieren
Economie
Markten
Mechanisatie
Milieu
Politiek
Tuinbouw
Veehouderij
Voeding
Inloggen
 
 
 
Klik hier om u te registreren en te abonneren
(72,60 euro per jaar)
 
Wachtwoord vergeten
Volgend artikelVolgend Artikel

 16 jan 2025 11:26 

Brouns versoepelt pesticidenorm voor West-Vlaams drinkwater


Drinkwaterbedrijf De Watergroep zal drie jaar lang drinkwater mogen produceren uit water dat meer resten van een schimmelbestrijder bevat dan Europees is toegelaten. Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns (CD&V) geeft de toelating omdat er anders een drinkwatertekort dreigt.

1,2,4-triazool is een afbraakproduct van schimmelbestrijder metconazool. De Watergroep mat in West-Vlaams water triazoolwaarden die de Europese voorzorgswaarde van 0,1 microgram per liter overschrijden. Het gaat echter om waterwinningsgebieden die cruciaal zijn voor het West-Vlaamse drinkwater.

Op vraag van De Watergroep verleende Brouns op 20 december de toestemming om er toch drinkwater te blijven winnen. Hij legde de maximumconcentratie op 1 microgram per liter, tien keer hoger dan de Europese norm. De uitzondering geldt voor twee jaar.

“We hebben een gemotiveerde uitzondering toegestaan aan de watermaatschappij, die grondig gezondheidskundig onderbouwd is”, zegt Brouns op VRT NWS. “Er is geen gevaar voor de volksgezondheid. Samen met De Watergroep zullen we ook een monitorings- en actieplan opzetten om de residu’s verder terug te dringen.”

Nu al moet de drinkwaterwinning in de Westhoek soms stilgelegd worden doordat de pesticidengehalten te hoog liggen. In oktober bleek nog uit onderzoek dat ook de kleinste soort PFAS - trifluorazijnzuur (TFA) - er massaal opduikt. Ook dat zijn resten van pesticiden. Om TFA en triazolen uit het water te filteren, is een dure methode nodig.

Brouns maakt zich niettemin sterk dat deze oplossing de risico’s zo veel mogelijk minimaliseert. “De norm die we nu hanteren ís al een toepassing van het voorzorgsbeginsel, want hij is strenger dan de referentiewaarde van de WHO en het advies van Zorg en Gezondheid”, klinkt het.

 


  Nieuwsflash
 
Digitale registratie gewasbeschermingsmiddelen vanaf 1/1/2026 Lees meer
 
 
Aanleg van nieuwe drainages moeten vanaf 1 juli 2025 peilgestuurd op basis van geschiktheidskaartLees meer
 
 
Gebiedsaanduiding landbouw: bijkomende subcategorie Lees meer
 
 
Hoe u optimaal voorbereiden op een GLB-controle? Lees meer
 
 
Afrikaanse varkenspest opgedoken in Duitsland op 200 km van de landsgrens Lees meer
 
 
Lydia Peeters (Open Vld) wil hoogstamboomgaarden redden Lees meer
 
 
Foire de Libramont 2025: Platform One Health neemt je mee “van het land tot op je bord” Lees meer
 
 
West-Vlaanderen investeert in innovatieve stikstofoplossingen Lees meer
 
 
Waterweerbaarheid en waterveiligheidLees meer
 
 
Plaatsen van wolfwerende omheiningen Lees meer
 
 
Uitrol van emissiereducerende technieken in de veehouderij Lees meer
 
 
Bleu Deal en waterbeleidLees meer
 
 
Nieuwe Europese weersatelliet gelanceerd FLees meer
 
 
Hittegolf juli 2025: conceptnota voor nieuwe regelgeving Brede WeersverzekeringLees meer
 
 
Ana­ly­se re­cent­ste perceelsaangifteLees meer
 
 
Droog­te­over­leg: oppomp­ver­bod op alle onbe­vaar­ba­re waterlopen Lees meer
 
 
Fedagrim maakt zich op voor AGRIBEX 2025 Lees meer
 
 
België een van de droogste regio's van Europa begin juniLees meer
 
 
Opmaak overstromingsgevaarkaarten en overstromingsrisicokaarten - Draaiboek Lees meer
 
 
Verplicht gewasbeschermingsmiddelenregister - Overleg Lees meer
 
 
Draaiboek 'Coördinatie bij waterschaarste en droogte' Lees meer
 
 
Vlaanderen is goed voor ongeveer 7% van de Europese in- en uitvoer van agrarische producten Lees meer
 
 
Over PFAS regels en normenLees meer
 
 
Adviesverlening in het kader van het vergunningenbeleid Lees meer
 
 
Kritiek op het beleid van de Vlaamse RegeringLees meer
 
 
15 landen bouwen samen de gemeenschappelijk Europese landbouw- dataspace Lees meer
 
 
Landbouwers zijn volop bezig met het verduurzamen van de landbouwpraktijken Lees meer
 
 
Aardappelverbruik in Belgiën in 2024Lees meer
 
 
Hendrik Vandamme wordt nieuwe voorzitter van CBBLees meer